Ebeveyn olarak dikkat edilmesi gereken konulardan biri çocukla sağlıklı iletişim kurmaktır. Çocuk anne-babasıyla her zaman duygularını ve yaşadıklarını paylaşabileceğini bilmesi gerekir. Aksi takdirde şüphe duyduğu veya rahatsız olduğu durumları paylaşmakta çekinecektir. Halbuki çocuk olağandışı şeyler yaşadığını hissettiğinde durumu öncelikle anne-babasına anlatmalıdır. Ebeveyn ise çocuğunun söyledikleri karşısında sabırla ve göz teması kurarak onu dinlemelidir. Böylece çocuk kendine değer verildiğini hisseder. Ve ancak kendini değer verilmiş hisseden çocuk hoşlanmadığı durumlara itiraz edebilir, rahatsız olduğunda bunu ifade edebilir. Böylece kendini korumakta başarılı olur.

Çocuklar yargılanmadığını ve anlaşıldığını hissettiği kişilerle daha çok paylaşımda bulunmak isterler. Kabul edildiğini görmek çocuğu diğer bireye yakınlaştırır. Bu nedenle yargılayıcı, korkutan, sürekli eleştiren bir anne-baba olmak çocuğunuzu sizden uzaklaştıracaktır. Bu uzaklaştırma fiziksel bir uzaklık olarak anlaşılmamalıdır. Çoğu anne-baba bunu farklı anlamakta ‘ne kadar kızarsam kızayım yanımdan ayrılmaz’ veya ‘kızacağımı bildiğinden sözümden çıkmaz’ şeklinde yorumlayabilir. Fakat bu ayrılmama durumu genellikle çocuğun acizliğinden kaynaklı bir sığınma olur. Bu sığınma daha çok çaresiz bir barınma olacağından çocuğun bu durumu başka yetişkinler için de geliştirmesi olanaklı hale gelir. İstismara en açık çocuk ebeveyni tarafından söz hakkı tanınmamış yani sindirilmiş çocuktur.

Ebeveyn olarak neler yapabilirim ?

-Çocuğunuza gün içerisinde az vakit bile olsa mutlaka bir zaman dilimi ayırın.

-Çocuğunuza karar verme hakkı tanıyın (Örneğin kıyafet seçimi yaparken mevsime uygun kıyafetler arasından seçim yapmasına izin verin)

-Tanıdığınız veya tanımadığınız herhangi birisini çocuğunuz ile tanıştırırken çocuğunuzu onu öpme veya sarılmaya zorlamayın

-Ebeveyn çocuğuna bedeninde bazı özel bölgelerinin (bacak arası, göğüs, popo)olduğunu bu bölgelere yalnızca ebeveyn yanında iken doktorun muayene amaçlı ve annenin temizlik için dokunabileceğini bunun dışında kimsenin dokunamayacağını açık şekilde anlatmalıdır.

-Çocuğunuzun söylediklerine karşı dikkatli olduğunuzu hissettirin.

-Çocuğunuza tanıdığı veya tanımadığı insanların kendisinden size bile anlatmayacak bir takım şeyleri sır olarak saklamasını istemelerinin doğru olmadığını tembihleyin.

-Bazen yakın çevrede rahatsız edici yaklaşan fakat bunu farkında olmadan yapan insanlara, çocuğunuzun bu durumundan rahatsız olduğunu söylemesi tembihlenmelidir.

 

 

                                                                                                                                                                                 Uzm. Psk. Süheyla Betül Tuncer